Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Piskiej od 1 marca 2024 r. do
31-12-2024 r. realizuje Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Na realizację Programu w roku 2024 Miasto i Gmina Biała Piska otrzymało:
– wartość dofinansowania: 56 814,00 zł
– całkowita wartość: : 56 814,00 zł
Programem w roku 2024 r., zgodnie ze złożonymi wnioskami, objętych zostanie 3 osoby,
w tym:
- 2 osoby dorosłe posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 1 osoba dziecko w wieku do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy załatwianiu spraw urzędowych czy podejmowaniu różnego rodzaju aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
ADRESACI PROGRAMU
1.Dziecko do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka-1 osoba
2.Pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – 2 osoby
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
1.wyjściu, powrocie w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
2.zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
3.załatwieniu spraw urzędowych;
4.nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
5.korzystaniu z dóbr kultury;
6.wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub
z placówki oświatowej (jeżeli szkoła nie zapewnia tej usługi).
CZAS USŁUG ASYSTENTA
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
USŁUGI ASYSTENTA MOŻE ŚWIADCZYĆ:
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:
1.posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
2.posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
3.wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w ust. 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
UWAGA!
w przypadku gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z ww. wskazaniami, wymagane jest także:
1.zaświadczenie o niekaralności (dostarczane przez Asystenta);
2.informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (weryfikacja przez MOPS);
3.pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością (załącznik nr 3 do Karty zgłoszeniowej).
KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
1.osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu,
2.członkowie rodziny (w tym rodzice i dzieci, małżonek, rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, teściowie, macocha, ojczym, zięć, synowa, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu oraz osoba pozostająca w stosunku przysposobienia z uczestnikiem);
3.opiekunowie prawni.
Pomoc przyznawana w postaci asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością
jest bezpłatna.
W Gminie Biała Piska usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością świadczyć będzie
1 osoba która spełniła wymagania formalne określone w Programie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” – edycja 2024 oraz uzyskały zgodę uczestnika Programu.