BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Pomarańczowa Linia

System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 801 14 00 68
System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 801 14 00 68

System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 

801 14 00 68

Informacje i konsultacje dla rodziców i młodzieży, którym picie alkoholu, zażywanie narkotyków lub inne zachowania o cechach uzależnienia utrudniają funkcjonowanie i porozumiewanie się ze sobą.  

Siedziba infolinii 801 14 00 68 mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży  i Dzieci   „PROM

90-252 Łódź

ul. Jaracza 40

tel: (0-42) 630 03 73 fax: 639 97 76
http://www.prom.org.pl

e-mail: pomaranczowalinia@wp.pl

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 do 20.00 (telefon informacyjno - interwencyjny)

W zamierzeniu organizatorów jest ona przede wszystkim formą wsparcia dla rodziców, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci; którzy czują się bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol.

 

Placówki lecznictwa dla młodzieży

 PLACÓWKI LECZENIA UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU / UZALEŻNIEŃ

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

WOJEWÓDZTWO

 

MIASTO

 

NAZWA PLACÓWKI

 

ADRES, TELEFON i E-MAIL

DO PLACÓWKI

małopolskie

Kraków

NZOZ Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień

Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży

ul. Wielicka 73

31-501 Kraków

0-12 424-87-43

małopolskie

Nowy Sącz

Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży

ul. Waryńskiego 1

33-300 Nowy Sącz

18 442-02-87

nsodwyk@poczta.fm

małopolskie

Oświęcim

NZOZ Centrum Psychoterapii "Sobrietas"

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Powstańców Śląskich 21

32-606 Oświęcim

33 444 67 16; 730 797 794

biuro@sobrietas.pl

mazowieckie

Ostrów Mazowiecka

SP Zespół ZOZ

Powiatowa Przychodnia SpecjalistycznaPoradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Widnichowska 20

07-300 Ostrów Mazowiecka

(0-29) 746-23-67

poradniaostrow@outlook.com

mazowieckie

Warszawa

SZPZLO

Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii POZA ILUZJĄ

ul. Dąbrowskiego 75 A

02-586 Warszawa

22 844-94-61

pozailuzja@wp.pl

podlaskie

Białystok

ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Włókiennicza 7

26-800 Białystok

85 744-52-24; 85 744 50 26

etap@stowarzyszeniedroga.ayz.pl

wielkopolskie

Konin

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień WIKAMED

Poradnia Leczenia Uzależnienia dla Dzieci i Młodzieży

ul. Powstańców
Styczniowych 2/97

62-500 Konin

63 249-11-44

jk2812@wp.pl

 

 

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce nastąpiły gwałtowne zmiany w zakresie konsumpcji alkoholu przez młodzież. Wyniki badań  pokazały, iż napoje alkoholowe okazały się najczęściej stosowanymi substancjami psycho - aktywnymi wśród młodzieży szkolnej.

Ze sprawozdania z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2015 rok, wynika, że ponad 80% dorosłych Polaków spożywa napoje alkoholowe. Postawy abstynenckie są częstsze wśród kobiet (25,5%), niż wśród mężczyzn (10,9%).

Do wypicia alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznało się aż 71,7% 15-/16-latków oraz 92,7% 17-/18-latków. Natomiast alkohol w ciągu ostatnich 30 dni piło 48,6% 15-/16-latków i 82,35 17-/18-latków.

Niepokój wzbudza fakt, że powoli zacierają się różnice między dziewczętami i chłopcami w poszczególnych grupach wiekowych. W 2015 r. odsetki dziewcząt, które piły w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem są niemal takie same jak analogiczne odsetki chłopców.

W 2015 r. spożyto 9,41 l czystego alkoholu na głowę. Od kilkunastu lat wzrastają wydatki przeznaczane przez gospodarstwa domowe na napoje alkoholowe w przeliczeniu na jedną osobę.  W 2015 r. kwota ta wyniosła 13,44 zł, w 2014 r. – 13,06 zł (2000 r. – 6,31 zł, 2005 r. – 7,34zł,      2010 r. – 11,24 zł).

Powstaje pytanie:  "Dlaczego tak wielu młodych ludzi sięga po alkohol?"


•    Aby dopasować się do kolegów, należeć do grupy. Gdy dzieci wchodzą w wiek poszukiwania związków poza domem, najważniejszym dla nich jest należeć i pasować do jakiejś "paczki". Dzieci często wiedzą albo domyślają się, że ci z którymi chcą się "zakolegować" piją, a jednak potrzeba przynależności i wpasowania się jest tak silna, że wcale im to nie przeszkadza. Czasami może być odwrotnie: zakazany owoc dodatkowo pociąga, a ponadto wspólne kosztowanie go szybko daje poczucie pozornej wspólnoty.

•    Aby czuć się dorosłym. Dzieci wchodzące w wiek dojrzewania kształtują swe postawy wobec picia, palenia i brania narkotyków. Wskutek nacisków z zewnątrz (rówieśników, zachowań dorosłych, filmów itp.) zmieniają swój negatywny wcześniej stosunek do alkoholu. Alkohol kojarzony jest z dorosłością, przygodą, męskością i luzem; wygląda na to, że daje poczucie niezależności, samodzielności, pozwala dorosłemu się rozluźnić i zabawić.

•    Aby być "spoko" i na luzie. Młody człowiek wkraczający w wiek dojrzewania jest często spięty, niepewny siebie, wstydzi się, czuje się zażenowany. Młodzi piją więc, bo chcą pozbyć się napięcia i niepewności, swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.

•    Aby lepiej się poczuć. Niektórzy ludzie myślą, że alkohol poprawi im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć  o kłopotach. Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko ma jakieś trudności, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić kogoś o pomoc.

•    Aby przestać być nieśmiałym. Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez okresy niepewności, wstydu i nieśmiałości, ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku - czy raczej daj mu odczuć - jak jest ono dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak jest atrakcyjne dla innych i ile może im zaoferować. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata.

•    Aby sprawdzić, jak to jest. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne, a czasem fantastyczne informacje. Naturalna w wieku dorastania ciekawość pcha młodych ludzi w stronę dziwnych, nowych i czasem także zakazanych doświadczeń.               

•    Aby złamać zakaz. Niektórzy nastolatkowie piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie, a może także ciebie. To, że sprawdzają - jak to jest złamać taki silny zakaz - nie znaczy, że będą to robiły zawsze. Od "układów" między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty.

•    Aby dobrze się bawić. Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu, czemu trudno się dziwić, bo w polskiej kulturze brak alternatywnych wzorów zabawy  i spędzania wolnego czasu.

 

10 rad dla rodziców, by pomóc dziecku nie pić


1.    Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach.
Sprawdź, czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane. Nie strasz i nie "truj" - po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależniania się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

2.    Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje - pozwoli wam to otwarcie porozumiewać się. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach - staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata; próbuj je zrozumieć, a nie pouczać.

3.    Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatkowie są często niepewni siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą  w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu: w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę, bierz pod uwagę jego opinie i decyzje.

4.    Pomóż dziecku zbudować sobie jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.

5.    Bądź dobrym modelem i przykładem.
Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu - ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą niż jego koledzy szansę, aby mieć podobne kłopoty.

6.    Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Zwłaszcza dzieci, które uczono, jak być miłym, sympatycznym i serdecznym mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Trudności w podejmowaniu niepopularnych decyzji będą mieć także te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

7.    Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają też dobrze konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka   i nie mogą naruszać jego godności.

8.    Zachęcaj dzieci do rzeczy zdrowych i twórczych.
Czy twoje dzieci mają dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś  ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych - czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej, jeśli czasem sam też będziesz coś robił z nimi!

9.    Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. Gdy twoje dziecko wybiera się z kolegami na prywatkę, upewnij się, że będzie tam jakaś "przyzwoitka" (dotyczy to dzieci młodszych) i że nie będzie żadnego alkoholu.

10.    Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło "eksperymenty" z alkoholem i dowiedz się, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

                                     (Opracowano na podst. A. Pacewicz: "Jak pomóc dziecku nie pić")

Data powstania: środa, 2 sie 2017 11:27
Data opublikowania: środa, 2 sie 2017 11:28
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2017 razy