BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Odpowiedź na zapytanie dotyczące SIWZ

Zakup i dostawa nowego średniego samochodu pożarniczego
Zgodnie z art. 38 ust.2 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 poz.907 z późn. zm.) w odpowiedzi na skierowane do Zamawiającego zapytania informujemy, że


Pytanie 1:
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie samochodu z autopompą o wydajności 2723 l/min. przy ciśnieniu 8 bar?
Zamawiający wymaga autopompy o wydajności 2800 l/min. na stopniu niskiego ciśnienia. Ten wymóg jest zupełnie nieuzasadniony i wygląda tylko i wyłącznie na próbę ograniczenia dostępu do przetargu innym wykonawcom.

Odpowiedź 1:
Tak. Zamawiający wyraża zgodę na dostarczenie samochodu z autopompą o wydajności 2723 l/min. przy ciśnieniu 8 bar.

Pytanie 2:
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie samochodu z ogumieniem pojedynczym na osi tylnej?
Nie ma badan wskazujących, że pojazdy na ogumieniu bliźniaczym bądź pojedynczym są bezpieczniejsze zwłaszcza, że głównym współczynnikiem (parametrem) bezpieczeństwa dla pojazdów jest stateczny kąt przechyłu bocznego i jeżeli jakikolwiek pojazd nie będzie bezpieczny dla użytkownika (bez względu na zastosowane ogumienie), to pojazd taki nie uzyska świadectwa dopuszczenia CNBOP przez co nie będzie mógł być wprowadzony do eksploatacji. Dodatkowo pragniemy zauważyć, że Zamawiający pragnie nabyć pojazd o napędzie na wszystkie osie, a zastosowanie ogumienia pojedynczego na tylnej osi zwiększy tylko możliwości trakcyjne pojazdu.

Odpowiedź 2:
Nie. Zamawiający nie wyraża zgody na dostarczenie samochodu z kołami pojedynczymi na osi tylnej.
W związku z faktem, że zakupiony pojazd będzie obsługiwał cały obszar gminy Biała Piska gdzie
w większości występują drogi gruntowe, leśne i żwirowe zasadne jest aby był wyposażony w podwójne koła na osi tylnej. Pozwala to na zmniejszenie nacisków pojazdów o dużej masie na drogę aby uniknąć sytuacji tzw. „zakopywania się pojazdu” co stanowi bardzo poważny problem na drogach nie utwardzonych. W związku z powyższym dodatkowo Zamawiający przewidział w SIWZ napęd uterenowiony 4x4 samochodu pożarniczego. Ponadto z uwagi na dużą masę całkowitą pojazdu około 16 ton zasadne jest zastosowanie kół podwójnych na osi tylnej.

Pytanie 3:
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie samochodu z kabiną wyposażoną w mocowania do przewożenia aparatów oddechowych w oparciach tylnych siedzeń, jednak bez fabrycznego przetoczenia w tylnej ścianie kabiny?
Wymagane przez Zamawiającego fabryczne przetłoczenie ściany tylnej w kabinie jest stosowane tylko i wyłącznie w pojazdach marki Mercedes Benz. Zapis taki jest próbą ograniczenia dostępu do przetargu innym producentom podwozi.

Odpowiedź 3:
Tak: Zamawiający wyraża zgodę na dostarczenie samochodu z kabiną wyposażoną w mocowania do przewożenia aparatów oddechowych w oparciach tylnych siedzeń bez fabrycznego przetoczenia w tylnej ścianie kabiny.
Data powstania: piątek, 18 kwi 2014 10:45
Data opublikowania: piątek, 18 kwi 2014 10:47
Data przejścia do archiwum: piątek, 9 cze 2017 07:27
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 72005 razy