BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

"Czytające przedszkola"- ogólnopolski program w ramch kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"

W obecnych czasach poszukujemy wielu, często kosztownych sposobów, by dzieci lepiej i szybciej się rozwijały. Tymczasem codzienne czytanie jest łatwym i bezinwestycyjnym sposobem na osiągnięcie tego celu. I dzieci je uwielbiają. Warunek powodzenia tej metody to dobra wola dorosłych i ich motywacja do codziennego czytania, wyrastająca z przekonania, że jest ono ważne i może odmienić życie.
Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest nie tylko dzieciom, które wciąż pytają "dlaczego?" i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Język potrzebny jest także dorosłym. To nasz największy sojusznik w kontaktach z innymi, w pozyskiwaniu informacji i wiedzy, w przekonywaniu do swoich racji. Ale język potrafi być też najgorszym wrogiem, gdy jest ułomny i nieporadny - utrudnia wtedy komunikację, jest przyczyną nieporozumień i porażek. Słaba znajomość języka to źródło ciągłych frustracji i poważna przeszkoda w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym oraz prywatnym.
Głównym celem podejmowanych przez nas w przedszkolu działań jest wspieranie szeroko pojętego rozwoju naszych podopiecznych, dlatego chętnie włączamy się we wszelkie działania, które zmierzają do wyzwolenia w dzieciach ciekawości świata oraz doskonalenia i kształcenia wielu umiejętności. Dlatego nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Czytające przedszkola” realizowanego w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Zwyczaj codziennego czytania w każdej z przedszkolnych grup wszedł już na stałe do naszego rozkładu dnia. W każdej Sali zorganizowane są „Kąciki czytelnicze”, w których znajdują się książki, czasopisma dziecięce, do których dzieci mają nieograniczony dostęp. Oprócz tego w grupach organizowane są „Spotkania czytelnicze”, podczas których chętni rodzice, czytają dzieciom wybrane przez siebie utwory i książki.
Data powstania: piątek, 4 sty 2013 12:04
Data opublikowania: piątek, 4 sty 2013 12:08
Opublikował(a): Jagoda Frąckiewicz
Zaakceptował(a): Jagoda Frąckiewicz
Artykuł był czytany: 1349 razy