BIP Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej

Biuletyn Informacji Publicznej


Publikacja dotycząca nowych substancji psychoaktywnych

Publikacja podejmuje zagadnienie „dopalaczy” jako nowego ryzyka i wyzwania dla służby zdrowia, oświaty, polityki społecznej, wymiaru sprawiedliwości, nauki, a także dla rodziców, zbiorowości lokalnych czy całego społeczeństwa.

Więcej informacji pod adresem: http://cinn.gov.pl/portal?id=1280665

 

Data powstania: poniedziałek, 30 kwi 2018 09:49
Data opublikowania: poniedziałek, 30 kwi 2018 09:51
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 1669 razy

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Data powstania: piątek, 20 kwi 2018 11:24
Data opublikowania: piątek, 20 kwi 2018 11:25
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 1667 razy

Informacja o placówkach udzielających pomocy w zakresie uzależnień od hazardu i innych uzależnień behawioralnych

Data powstania: piątek, 20 kwi 2018 11:19
Data opublikowania: piątek, 20 kwi 2018 11:21
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 1661 razy

Pomarańczowa Linia

System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 801 14 00 68
System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 801 14 00 68

System pomocy rodzicom, których dzieci upijają się 

801 14 00 68

Informacje i konsultacje dla rodziców i młodzieży, którym picie alkoholu, zażywanie narkotyków lub inne zachowania o cechach uzależnienia utrudniają funkcjonowanie i porozumiewanie się ze sobą.  

Siedziba infolinii 801 14 00 68 mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży  i Dzieci   „PROM

90-252 Łódź

ul. Jaracza 40

tel: (0-42) 630 03 73 fax: 639 97 76
http://www.prom.org.pl

e-mail: pomaranczowalinia@wp.pl

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 do 20.00 (telefon informacyjno - interwencyjny)

W zamierzeniu organizatorów jest ona przede wszystkim formą wsparcia dla rodziców, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci; którzy czują się bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol.

 

Placówki lecznictwa dla młodzieży

 PLACÓWKI LECZENIA UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU / UZALEŻNIEŃ

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

WOJEWÓDZTWO

 

MIASTO

 

NAZWA PLACÓWKI

 

ADRES, TELEFON i E-MAIL

DO PLACÓWKI

małopolskie

Kraków

NZOZ Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień

Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży

ul. Wielicka 73

31-501 Kraków

0-12 424-87-43

małopolskie

Nowy Sącz

Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży

ul. Waryńskiego 1

33-300 Nowy Sącz

18 442-02-87

nsodwyk@poczta.fm

małopolskie

Oświęcim

NZOZ Centrum Psychoterapii "Sobrietas"

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Powstańców Śląskich 21

32-606 Oświęcim

33 444 67 16; 730 797 794

biuro@sobrietas.pl

mazowieckie

Ostrów Mazowiecka

SP Zespół ZOZ

Powiatowa Przychodnia SpecjalistycznaPoradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Widnichowska 20

07-300 Ostrów Mazowiecka

(0-29) 746-23-67

poradniaostrow@outlook.com

mazowieckie

Warszawa

SZPZLO

Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii POZA ILUZJĄ

ul. Dąbrowskiego 75 A

02-586 Warszawa

22 844-94-61

pozailuzja@wp.pl

podlaskie

Białystok

ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży

ul. Włókiennicza 7

26-800 Białystok

85 744-52-24; 85 744 50 26

etap@stowarzyszeniedroga.ayz.pl

wielkopolskie

Konin

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień WIKAMED

Poradnia Leczenia Uzależnienia dla Dzieci i Młodzieży

ul. Powstańców
Styczniowych 2/97

62-500 Konin

63 249-11-44

jk2812@wp.pl

 

 

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce nastąpiły gwałtowne zmiany w zakresie konsumpcji alkoholu przez młodzież. Wyniki badań  pokazały, iż napoje alkoholowe okazały się najczęściej stosowanymi substancjami psycho - aktywnymi wśród młodzieży szkolnej.

Ze sprawozdania z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2015 rok, wynika, że ponad 80% dorosłych Polaków spożywa napoje alkoholowe. Postawy abstynenckie są częstsze wśród kobiet (25,5%), niż wśród mężczyzn (10,9%).

Do wypicia alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznało się aż 71,7% 15-/16-latków oraz 92,7% 17-/18-latków. Natomiast alkohol w ciągu ostatnich 30 dni piło 48,6% 15-/16-latków i 82,35 17-/18-latków.

Niepokój wzbudza fakt, że powoli zacierają się różnice między dziewczętami i chłopcami w poszczególnych grupach wiekowych. W 2015 r. odsetki dziewcząt, które piły w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem są niemal takie same jak analogiczne odsetki chłopców.

W 2015 r. spożyto 9,41 l czystego alkoholu na głowę. Od kilkunastu lat wzrastają wydatki przeznaczane przez gospodarstwa domowe na napoje alkoholowe w przeliczeniu na jedną osobę.  W 2015 r. kwota ta wyniosła 13,44 zł, w 2014 r. – 13,06 zł (2000 r. – 6,31 zł, 2005 r. – 7,34zł,      2010 r. – 11,24 zł).

Powstaje pytanie:  "Dlaczego tak wielu młodych ludzi sięga po alkohol?"


•    Aby dopasować się do kolegów, należeć do grupy. Gdy dzieci wchodzą w wiek poszukiwania związków poza domem, najważniejszym dla nich jest należeć i pasować do jakiejś "paczki". Dzieci często wiedzą albo domyślają się, że ci z którymi chcą się "zakolegować" piją, a jednak potrzeba przynależności i wpasowania się jest tak silna, że wcale im to nie przeszkadza. Czasami może być odwrotnie: zakazany owoc dodatkowo pociąga, a ponadto wspólne kosztowanie go szybko daje poczucie pozornej wspólnoty.

•    Aby czuć się dorosłym. Dzieci wchodzące w wiek dojrzewania kształtują swe postawy wobec picia, palenia i brania narkotyków. Wskutek nacisków z zewnątrz (rówieśników, zachowań dorosłych, filmów itp.) zmieniają swój negatywny wcześniej stosunek do alkoholu. Alkohol kojarzony jest z dorosłością, przygodą, męskością i luzem; wygląda na to, że daje poczucie niezależności, samodzielności, pozwala dorosłemu się rozluźnić i zabawić.

•    Aby być "spoko" i na luzie. Młody człowiek wkraczający w wiek dojrzewania jest często spięty, niepewny siebie, wstydzi się, czuje się zażenowany. Młodzi piją więc, bo chcą pozbyć się napięcia i niepewności, swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.

•    Aby lepiej się poczuć. Niektórzy ludzie myślą, że alkohol poprawi im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć  o kłopotach. Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko ma jakieś trudności, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić kogoś o pomoc.

•    Aby przestać być nieśmiałym. Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez okresy niepewności, wstydu i nieśmiałości, ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku - czy raczej daj mu odczuć - jak jest ono dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak jest atrakcyjne dla innych i ile może im zaoferować. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników i świata.

•    Aby sprawdzić, jak to jest. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne, a czasem fantastyczne informacje. Naturalna w wieku dorastania ciekawość pcha młodych ludzi w stronę dziwnych, nowych i czasem także zakazanych doświadczeń.               

•    Aby złamać zakaz. Niektórzy nastolatkowie piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie, a może także ciebie. To, że sprawdzają - jak to jest złamać taki silny zakaz - nie znaczy, że będą to robiły zawsze. Od "układów" między wami zależy, czym skończą się te eksperymenty.

•    Aby dobrze się bawić. Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu, czemu trudno się dziwić, bo w polskiej kulturze brak alternatywnych wzorów zabawy  i spędzania wolnego czasu.

 

10 rad dla rodziców, by pomóc dziecku nie pić


1.    Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach.
Sprawdź, czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane. Nie strasz i nie "truj" - po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależniania się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

2.    Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje - pozwoli wam to otwarcie porozumiewać się. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach - staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata; próbuj je zrozumieć, a nie pouczać.

3.    Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatkowie są często niepewni siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą  w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu: w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę, bierz pod uwagę jego opinie i decyzje.

4.    Pomóż dziecku zbudować sobie jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.

5.    Bądź dobrym modelem i przykładem.
Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu - ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą niż jego koledzy szansę, aby mieć podobne kłopoty.

6.    Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Zwłaszcza dzieci, które uczono, jak być miłym, sympatycznym i serdecznym mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Trudności w podejmowaniu niepopularnych decyzji będą mieć także te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

7.    Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają też dobrze konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka   i nie mogą naruszać jego godności.

8.    Zachęcaj dzieci do rzeczy zdrowych i twórczych.
Czy twoje dzieci mają dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś  ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych - czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej, jeśli czasem sam też będziesz coś robił z nimi!

9.    Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. Gdy twoje dziecko wybiera się z kolegami na prywatkę, upewnij się, że będzie tam jakaś "przyzwoitka" (dotyczy to dzieci młodszych) i że nie będzie żadnego alkoholu.

10.    Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło "eksperymenty" z alkoholem i dowiedz się, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

                                     (Opracowano na podst. A. Pacewicz: "Jak pomóc dziecku nie pić")

Data powstania: środa, 2 sie 2017 11:27
Data opublikowania: środa, 2 sie 2017 11:28
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2164 razy

Informacja dla przedsiębiorców

PANIE I PANOWIE

PRZEDSIĘBIORCY

Właściciele sklepów, pubów i kawiarni

Szanowni sprzedawcy napojów alkoholowych

W swojej codziennej pracy spotykają Państwo wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w PAŃSTWA sklepie, kawiarni lub pubie napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla was trudna sytuacja, że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim czasem czujecie się trochę niepewnie.

Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu jest tak ważne?

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest PRZESTĘPSTWEM!

 

Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również, jako dodatkową karę orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu naprawdę można wiele stracić. Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywateli zwracając uwagę komu sprzedają alkohol.

 

Skutki spożywania alkoholu przez młodzież

Zdaniem lekarzy i psychologów nawet niewielkie ilości alkoholu, niegroźne dla dorosłych, mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko  rozwoju biologicznego, ale również procesów związanych z uczeniem się zapamiętywaniem oraz rozwojem uczuciowym. Gdy człowiek ma kilkanaście lat budują się fundamenty jego umysłu i osobowości. Oszołomienie alkoholem dostarcza fałszywych informacji i drogowskazów. Młody człowiek uczy się wiązać swoje przyjemne stany z alkoholem, a nie z konkretnymi wydarzeniami życiowymi i w ten sposób oddala się od rzeczywistości.

Młodzi ludzie zamiast odkrywać prawdę o sobie i życiu w naturalnych i autentycznych doświadczeniach osobistych uczą się pośpiesznego i złudnego manipulowania własnymi uczuciami i umysłem. Wielkość spożycia alkoholu przez młodych ludzi zdeterminujew przyszłości ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

 

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach:

 • „ Jak ja mu nie sprzedam, to kupi alkohol u konkurencji”
 • „ Jedno piwo mu nie zaszkodzi”
 • „To nie jest moje dziecko, moje nie pije alkoholu i jest bezpieczne”

W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy ( Art. 15  ust. 2  Ustawy  o wychowaniu  w   trzeźwości  i  przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Data powstania: czwartek, 20 lip 2017 12:42
Data opublikowania: czwartek, 20 lip 2017 12:43
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2154 razy

Informacja

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” działające na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozszerzyło swoją działalność.

Zmieniony został numer telefonu Pogotowia „ Niebieska Linia” na 800-12-00-02 i obecnie osoby doznające przemocy oraz świadkowie mogą korzystać z pomocy konsultantów „ Niebieskiej Linii” bezpłatnie i przez całą dobę.

Nowa oferta Pogotowia „Niebieska Linia” obejmuje m.in.:

 • konsultacje w jęz. angielskim – poniedziałki, godz. 18.00-22.00;
 • konsultacje w jęz. rosyjskim – wtorki, godz. 18.00-22.00;
 • konsultacje z wykorzystaniem komunikatora Skype także dla osób posługujących się jęz. migowym( pogotowie „Niebieska Linia”) -  poniedziałki, godz. 13.00-15.00.

Dodatkowo kontynuowane są porady prawne , konsultacje dla służb, podejmowane są interwencje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia klienta. Prowadzona jest również baza danych placówek specjalizujących się w pomaganiu osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Data powstania: czwartek, 20 lip 2017 12:40
Data opublikowania: czwartek, 20 lip 2017 12:42
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2161 razy

Dopalacze

Nowe narkotyki. Czy znasz prawdę o dopalaczach?
 1. Dopalacze to nic innego jak nowe narkotyki, których użycie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. W 2014 r. i w 2015 r. w Polsce i innych krajach UE dramatycznie wzrosła liczba zatruć i zgonów związanych z ich używaniem.
 2. Nowe narkotyki nie są bezpieczne, choć niektórzy sprzedający i użytkownicy tak twierdzą. Nawet jednokrotne użycie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet śmierci.
 3. Nowe narkotyki, choć sprzedawane jako ten sam produkt lub substancja, przy każdym kolejnym zakupie mogą mieć inny skład, dlatego nigdy nie wiesz co zażywasz.
 4. Używanie narkotyków w połączeniu z alkoholem i innymi substancjami odurzającymi stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia i życia.
 5. Nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością, nawet w mikroskopijnych dawkach. Ich użycie łatwo może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego.
 6. Prowadzenie pojazdów po zażyciu jakichkolwiek narkotyków to śmiertelna pułapka, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców i pasażerów, ale także innych osób na drodze.

Zażycie jakiegokolwiek narkotyku może prowadzić do następstw niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmierci

Zastanów się, czy warto!

Zażycie jakiegokolwiek narkotyku może prowadzić do następstw niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmierci 

Dopalacze to produkty zawierające substancje chemiczne, działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić. zażycie jakiegokolwiek "dopalacza” powoduje, że stajesz się królikiem doświadczalnym.

Zazwyczaj po zażyciu narkotyku, bo "dopalacze” to groźne narkotyki, szybko następuje ,,zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, stanami lękowymi.

Nigdy nie masz pewności czy zażycie ,,dopalacza” nie skończy się śmiercią. Nawet, jeśli trafisz do lekarza, może cię on nie uratować, bo uszkodzenia organów wewnętrznych lub ośrodkowego układu nerwowego spowodowane użyciem dopalacza są tak poważne, że nie można już nic zrobić, aby ci pomóc.

Nowe narkotyki o działaniu pobudzającym powodują:

 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
 • zaburzenia psychotyczne, którym towarzyszą halucynacje i pobudzenie
 • zaburzenia pracy serca
 • udar mózgu
 • zawał serca.
 • „gonitwę” myśli, nerwowość, stany lękowe
 • „zamazaną” mowę, wymioty
 • zaburzenia psychiczne
 • podwyższenie tętna i ciśnienia krwi
 • bóle w klatce piersiowej
 • drgawki.
 • przyspieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
 • uszkodzenie nerek
 • silne pobudzenie psychoruchowe, niepokój, bezsenność, wahania nastroju
 • przenikliwy lęk, panikę
 • utratę kontroli nad własnym zachowaniem
 • próby samobójcze.

Nowe narkotyki reklamowane jako działające podobnie do marihuany powodują:

Nowe narkotyki o działaniu halucynogennym powodują:

 

Źródło: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl , www.gis.gov.pl

 

Dla rodzica

Jak postępować z nastolatkiem, który eksperymentuje z dopalaczami?

Do pobrania - poradnik dla rodziców

O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii 

Nie ignoruj pierwszych sygnałów zmiany zachowania

Jeśli Twoje dziecko zaczęło zachowywać się w sposób nietypowy, spędza więcej czasu poza domem, z grupą nowych znajomych, a jednocześnie unika kontaktu z rodzicami (opiekunami), opuszcza się w nauce, zaniedbuje swój wygląd lub też zamyka się na długie rozmowy w swoim pokoju – sprawdź, co się dzieje. Być może zażywa narkotyki.

Jak rozpoznać nielegalne substancje?

Najczęściej występują pod postacią białego proszku, suszu, tabletek. W zależności od rodzaju ,,dopalacza” może być on połykany, wciągany przez nos, wstrzykiwany lub inhalowany. Substancje, określane jako dopalacze, sprzedawane są w internecie, ale także w sklepach stacjonarnych pod neutralnymi nazwami: „śmieszne rzeczy”, „wszystko po 5 zł”, czy w lokalach oferujących orientalne zapachy do pomieszczeń, środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego czy artykuły kolekcjonerskie.

Na co zwracać uwagę:

 • rozszerzone źrenice, słowotok, nadmierną ruchliwość, zaburzenie snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa – te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące.
 • nietypowy zapach włosów, ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzać podejrzenia, że dziecko może palić mieszanki ziołowe (kanabinoidy). W pokoju może unosić się zapach dymu, w kieszeniach mogą znajdować się suszone, rozdrobnione liście, jak również inne akcesoria – szklane fifki, bibułki, zapalniczki, charakterystyczne foliowe torebki
 • nieobecny wzrok, zaburzenia percepcji i świadomości, nadwrażliwość zmysłów, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika, urojenia mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych. W przypadku przedawkowania wystąpić mogą: dreszcze, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Kontakt z osobą, która zażyła halucynogen może być znacznie utrudniony.
 • zacznij działać! Problem sam się nie rozwiąże, a w grę wchodzi życie Twojego dziecka!
 • dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych
 • ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj – stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec dziecka
 • okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku
 • korzystaj ze wsparcia
 • nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole
 • nie wstydź się i nie ukrywaj problemu
 • szukaj pomocy u specjalistów zajmujących się uzależnieniami

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma kontakt z nielegalnymi substancjami?

 

Źródło: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl,

Dla nauczycieli

Szkoła i rodzice przeciwko dopalaczom

Prawo o dopalaczach

Polskie prawo zabrania wytwarzania oraz udostępniania osobom trzecim odpłatnie, jak i nieodpłatnie nowych substancji psychoaktywnych, czyli ,,dopalaczy”, pod groźbą kary pieniężnej. Kara ta, w wysokości od 20 000 do 1 000 000 zł jest nakładana przez właściwego powiatowego inspektora sanitarnego. Samo posiadanie ,,dopalaczy” przez indywidualnego użytkownika nie jest przestępstwem i nie podlega karze.

Jeśli podejrzewasz, że w twojej okolicy znajduje się sklep czy punkt sprzedaży ,,dopalaczy” powinieneś powiadomić o swoim podejrzeniu powiatową inspekcję sanitarną, która może podjąć właściwe działania.

Od 1 lipca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii rozszerzyła listę zakazanych substancji o 114. Wszystkie dopalacze je zawierające są nielegalne. Młodzież wciąż jednak po nie sięga.

Reklamy – pułapki

Choć brzmi to zaskakująco, ,,dopalacze” sprzedawane są często jako np. sole do kąpieli, nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, talizmany czy kleje. W rzeczywistości, choć widnieje na nich taka etykietka, nie mają one nic wspólnego z tymi artykułami.

Ponadto często widnieje na nich napis ,,Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć wiadomo, że kupowany jest po to, aby wprowadzać go do organizmu.

W składzie rzekomych ,,soli do kąpieli”, ,,nawozów do roślin”, czy pochłaniaczy wilgoci znajduje się pewna ilość nowej substancji psychoaktywnej, czyli właśnie ,,dopalacza” działającego na ośrodkowy układ nerwowy.

Po użyciu tzw. ,,nawozu do roślin” mogą występować objawy podobne lub takie same jak po użyciu narkotyku, czasami nawet bardziej nasilone.

 

Polecamy:

Poradniki dla rodziców i wychowawców:

Program warsztatów dla rodziców.

Jak zbudować relację współpracy między szkołą a rodzicami, pomoc w poinformowaniu rodziców o zagrożeniach związanych z pojawianiem się nowych substancji psychoaktywnych.

Publikacja dla rodziców, opiekunów i pedagogów.

Odpowiedź na pytanie, czym są dopalacze, w jaki sposób są rozpowszechniane, dlaczego są niebezpieczne oraz jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Plakat

zawierający najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku zatrucia narkotykami.

 

Poradnik dla rodziców 

jak rozmawiać z dzieckiem, które miało kontakt z niebezpiecznymi substancjami, a także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, choć nie mają tego problemu.

 

Pobierz logo i plakat akcji

 

Źródło: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl

 

Zatrucie dopalaczami

Jak postępować, w sytuacji zagrożenia?

Zadzwoń pod numer 112.

Pamiętaj!

Jeśli ktoś z Twoich znajomych ma objawy zatrucia - zadzwoń pod numer 112.

Objawy zatrucia nowymi narkotykami, takie jak m.in.:

 • utrata przytomności,
 • zaburzenia świadomości,
 • zatrzymanie oddechu
 • czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe

są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego.

Do czasu przybycia pogotowia udziel pierwszej pomocy przedmedycznej:

 • w przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech,
 • w przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy),
 • w przypadku pobudzenia zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego,
 • pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego,
 • jeśli tylko to możliwe dowiedz się, jakich substancji użył poszkodowany. Znalezione przy poszkodowanym leki, używki lub opakowania przekaż personelowi medycznemu.

 Źródło: „Nowe narkotyki – dopalacze”, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, www.kbpn.gov.pl

Gdzie szukać pomocy?

 • Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze?
 • Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?
 • Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji?
 • Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami?
 • Jesteś uzależniony? Nie jesteś z tym sam. Szukaj pomocy!
 •  

 800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego

Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

W którym specjaliści udzielają wsparcia w trudnych sytuacjach, pomagają wyszukać odpowiednią formę pomocy i informują na temat ryzyka używania narkotyków i ,,dopalaczy”. Telefon adresowany jest nie tylko do osób używających narkotyków i „dopalaczy”, ale także ich bliskich i rodzin. Telefon prowadzony jest przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i czynny jest codziennie w godzinach 16:00 – 21:00

Poradnia internetowa www.narkomania.org.pl 

W której można uzyskać anonimową pomoc on-line lekarza psychiatry, psychologa i prawnika; dwa razy w tygodniu można skorzystać z konsultacji za pośrednictwem chatu. Poradnia prowadzona jest na zlecenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. 

Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na  www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. 

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pllub www.800100100.pl/napisz. W 2015 roku 61 kontaktów z Telefonem 800 100 100 dotyczyło kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.  

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. 

Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. 

 

112 - Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Data powstania: czwartek, 2 cze 2016 08:42
Data opublikowania: czwartek, 2 cze 2016 08:44
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 2938 razy


Jak powstrzymać pijanego kierowcę?

Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii. Sprawdź, jaka powinna być Twoja reakcja.
Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).
Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.
Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Powstrzymaj się od podejmowania na własną rękę pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżania mu drogi. Weź pod uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu mogą być agresywne i stwarzać zagrożenie. Zawsze rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie. Zrezygnuj z bezpośredniej interwencji, jeśli nietrzeźwy kierowca jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.
Możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeśli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać (np. jeśli kierowca jest tak pijany, że ledwo trzyma się na nogach lub posiadasz znaczącą fizyczną przewagę). Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła Ci w interwencji. Wspólnie poczekajcie na przyjazd policji.
Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.
Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.
Data powstania: czwartek, 16 paź 2014 11:14
Data opublikowania: czwartek, 16 paź 2014 11:29
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 3943 razy

Informacja dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

Pliki do pobrania:
Data powstania: czwartek, 16 paź 2014 11:12
Data opublikowania: czwartek, 16 paź 2014 11:13
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 3856 razy

Komunikat

Data powstania: czwartek, 30 sty 2014 08:53
Data opublikowania: czwartek, 30 sty 2014 09:01
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 4683 razy